HUMIK MADDE - HUMIK-FULVIK ASİT NEDİR ?

HUMİK ASİT nedir?

   Hümik maddeler, tabiatta bulunan bitkisel atıklar, turba ve genç linyit leonarditin ana organik fraksiyonu olan humusun önemli bileşenleri olan organik bileşiklerdir.

   Kimyasal yönden tanımlayacak olursak; hümik asitler, güçlü bir baz ekstraktı asitlendiğinde pıhtılaşan (küçük katı parçalar oluşturan) ve topraktan ekstrakte edilen organik maddeler olarak tanımlanırken, daha küçük  yapıda olan fulvik asitler, güçlü bir baz ekstrakt olduğunda çözünmüş halde kalan organik asitlerdir.

Peki HUMIK  MADDE  alımından sonra vücutta neler oluyor?

HAYAT İKSİRİ  HUMİK  MADDE   ( HUMİK ve FULVİK ASİT ) İle SAĞLIĞA GİDEN 12  Yolu  Gelin birlikte inceleyelim:


 •   1. Enerjiyi arttırır ve yorgunluğu azaltır Humik  asidin bir dizi mekanizma yoluyla enerji seviyelerini arttırdığı kanıtlanmıştır. Enerjiyi artırmak, hücrelerin içindeki enerji seviyemizi besleyen küçük organeller olan mitokondri ile başlar. Mitokondri sinir sistemi, kas dokusu, beyin, bağırsak, kalp ve vücudun diğer birçok bölgesinde bulunur. Oksijenin yanı sıra diğer besinleri de alır ve bu maddelerden enerji üretir. Enerji, vücudun vücutta bir dizi işlemi gerçekleştirmek için kullandığı adenosin trifosfat (ATP) olarak depolanır [1].Daha fazla ATP, daha fazla enerji anlamına gelir, bu nedenle sporcular, ATP'yi artırmaya ve ardından enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış kreatin adı verilen bir takviye alırlar. Araştırmalar, shilajit'in (fulvik asit içeren), büyük olasılıkla mitokondriyal işlevi ve bütünlüğü koruyarak kronik yorgunluk semptomlarını azalttığını göstermiştir [2]. Fulvik asidin mitokondriye daha fazla temel besin maddesi sağladığı ve oksijen alımını arttırdığı gösterilmiştir. Fulvik asit ayrıca hücrelerde sağlıklı bir elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir elektrolit dengesi, mitokondrinin enerji oluşturmak için yapı taşları olarak kullandığı elektron akışını artırmaya yardımcı olur [3]. Fulvik asit, vücudunuzun daha verimli bir oranda daha fazla enerji üretmesine yardımcı olacak ve bu nedenle yorgunluğu en aza indirerek zihinsel keskinlik, fiziksel performans ve dayanıklılıkta artışa yol açacaktır.
 • 2 - Bağışıklığı güçlendirir Bağışıklığınız büyük ölçüde tükettiğiniz yiyecekler tarafından belirlenir. Bağırsak, bağışıklık sisteminizin birincil merkezidir. Bağırsaklarınız sağlıklı olduğunda, bağışıklık sisteminiz sağlıklı olma eğilimindedir. Bu nedenle tükettiğiniz besinler hem bağırsak sağlığınızı hem de bağışıklık sisteminizi etkiler. İnflamatuar bağırsak sendromu ve sızdıran bağırsak gibi durumlar,  bağırsak sağlığınızın tehlikeye girmesi nedeniyle vücudunuzu hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Fulvik asit takviyesi, sindirim sağlığınızı yenileyerek bağışıklığınızı geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar ayrıca, fulvik asidin anti-mikrobiyal olduğunu ve vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir [4, 5, 6].
 • 3- Bilişsel işlevi artırır ve yaşa bağlı bilişsel hastalık riskini azaltır. Fulvik asidin nootropik özelliklere sahip olduğunu gösteren yeni araştırmalar var [7]. Nootropik, çalışma belleği ve kişinin bilgiyi öğrenme ve saklama yeteneği gibi zeka ve bilişsel performansın göstergelerini artırmaya yardımcı olabilecek bir maddedir. 2011 yılında Alzheimer Hastalığı Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, fulvik asidin bir dizi antioksidan özelliği olduğu sonucuna varılmıştır [8]. Araştırmacılar, fulvik asidin Alzheimer hastalığının semptomlarına girenler gibi bilişsel bozuklukları iyileştirme ve koruma potansiyeline sahip olduğunu belirtmiştir. Alzheimer hastalığının altında yatan neden, diğer nöronların bağlantı kurmasını engellemesine neden olur. Bu sonunda hafıza kaybı, bunama, genel kafa karışıklığı ve diğer zayıflatıcı semptomlara yol açar. Alzheimer hastalığına esas olarak, nöronların dolaşmasına neden olan (protein agregasyonu olarak da bilinir) proteinlerin arızalanması neden olur [9, 10]. Protein agregasyonu, beynin yeni bağlantılar kuramamasına yol açan şeydir, bu da Alzheimer hastalığından muzdarip olanların yaşadığı kademeli bilişsel dejenerasyona yol açar. Fulvik asidin bu nörofibriler düğümlerin çözülmesine yardımcı olarak uzunluklarını kısalttığı gösterildi. Bu sonuç, fulvik asidin Alzheimer hastalığının önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olabileceğine dair umut verici bir işarettir. Bilişinizi geliştirmek ve zayıflatıcı beyin bozukluklarının erken başlangıcını önlemek çekici geliyorsa, fulvik asit takviye rutininizin önemli bir parçası olmalıdır.
 • 4-Besin ve takviye emilimini artırır Fulvik asit, hücre geçirgenliğini artırarak vücudunuzun daha fazla besin emmesine yardımcı olur. Hücrelerin besinleri etkili bir şekilde emmesi için iyonların akışına izin vermek için elektrolitlere ihtiyaçları vardır. Fulvik asitin  elektrolit özelliği  yüksektir. Araştırmaya göre, fulvik asitler  çok küçük boyutlu moleküller olup (≤40 000 dalton) hücre zarlarından kolayca geçen oldukça aktif hidrojen, karbon ve oksijen moleküllerinden oluşur [11]. Fulvik asidin güçlü yükü, hem yediğiniz yiyeceklerden hem de aldığınız besin takviyelerinden temel besin ve vitaminlerin emilimini artırmaya yardımcı olur. Bir çalışma, shilajit'in (fulvik asit içeren) etkinliğine baktı ve demir emilimi üzerindeki etkisi.Araştırmacılar, 500 mg shilajit verilen sıçanların, tüketmeyen gruba kıyasla daha yüksek hemoglobin, hemotokrit ve kırmızı kan hücrelerine sahip olduğunu gözlemledi. Bu sonuçlar, shilajitin demir seviyelerini artırmaya yardımcı olduğunu doğruladı [12].
 • 5- Yüksek kan şekeri, diyabet ve obeziteye yardımcı olabilir Küresel obezite oranları her zamankinden daha yüksek. Günümüz dünyasında insanlar daha fazla yemek yiyor ve daha az hareket ediyor. Bu öncelikle hareketsiz yaşam tarzımızın ve kalorisi yoğun gıdalara kolay erişimimizin bir sonucudur. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanların üçte biri ya prediyabetik ya da tip 2 diyabetiktir. Bu ilgili istatistik, son birkaç on yılda obezitedeki keskin artışın doğrudan bir yansımasıdır. Tip 2 diyabetin kesin nedeni hala tartışılmaktadır. Çoğu araştırmacı, bunun aşırı kalori tüketiminden kaynaklandığı konusunda hemfikirdir. Birçok araştırmacı, şeker ve rafine karbonhidratlar açısından yüksek bir diyetin tip 2 diyabeti daha da kötüleştirdiği konusunda hemfikirdir. Araştırmalar, fulvik asidin diyabetik sıçanlarda hiperglisemiyi (yüksek kan şekeri) azaltabileceğini göstermiştir [13]. Diğer araştırmalar, fulvik asidin pankreasın beta hücrelerinde süperoksit dismutaz (SOD) gibi antioksidan enzimleri artırabildiğini göstermektedir [14]. Journal of Medicinal Food'dan yapılan bir araştırma, saf shilajit kullanan obez bireylerin, kullanmayanlara daha iyi yanıt verdiğini buldu [15]. Fulvik asit, kan şekeri, egzersiz ve obezite ile ilgili sonuçlar umut vericidir. Ancak bu sonuçlar, fulvik asidin sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı için uygun bir ikame olduğu anlamına gelmez. Aksine, bu araştırma, fulvik asit, kan şekeri, egzersiz ve obezite ile ilişkili mekanizmaların, onu sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı ile birleştirmek için en iyi takviyelerden biri haline getirdiğini öne sürüyor [16].  
 • 6- Serbest radikal hasarını azaltır ve güçlü bir antioksidan görevi görür Oksijen molekülleri tek tek atomlara bölündüğünde, eşleşmemiş elektronlara sahiptirler. Bu atomlar daha sonra kararsız olan ve onlara bağlanma niyetiyle diğer atomlara veya moleküllere doğru çekilen serbest radikaller haline gelir. Bu süreç kronik olarak devam ettiğinde buna oksidatif stres denir. Zamanla, oksidatif stres hücrelere zarar vererek bir dizi hastalık riskinin artmasına, ayrıca erken yaşlanmaya ve kırışıklıklar gibi cilt hasarına yol açar. Serbest radikaller, vücudun kimyasal süreçlerinin basit bir yan ürünüdür, ancak yaşam için gereklidir. Serbest radikaller vücutta doğal olarak oluşur ve paradoksal olarak hastalıkla mücadelede rol oynarlar. Serbest radikaller vücuda enerji sağlar ve hormon fonksiyonunun düzenlenmesinde rol oynar. Serbest radikaller, çok fazla olduklarında sorunlu hale gelir [17]. Modern çevremizde, aşırı UV ışığına maruz kalmak, çok fazla işlenmiş gıda tüketmek, sigara içmek ve ayrıca besleyici yoğun gıdaların azlığı gibi oksidatif hasarı şiddetlendiren bir dizi faktör vardır [18]. Antioksidanları tüketmek (birçok meyve ve sebzede bulunur), oksidatif  hasarı azaltmanın ve yaşlanmayı yavaşlatmanın bir yoludur. Fulvik asit aynı zamanda serbest radikal hasarının etkileriyle savaşmanın yanı sıra bu soruna katkıda bulunabilecek bileşikleri vücuttan temizlemenin harika bir yoludur. Fulvik asit çok yüksek bir ORAC derecesine sahiptir. ORAC, oksijen radikali absorbans kapasitesi anlamına gelir [19]. ORAC derecesi ne kadar yüksekse, antioksidan etkileri de o kadar yüksek olur. Gıda, Tarım ve Çevre Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, fulvik asidin antioksidan özelliklerinin, fulvik asidin farmasötiklerde erişilebilir bir doğal antioksidan kaynağı olarak kullanılması gerektiği fikrini desteklediği sonucuna varmıştır [20]
 • 7- Sağlıklı bir bağırsak ve mikrobiyomu destekler. Araştırmalar, zayıf bağırsak sağlığının inflamasyonun ve birçok hastalığın bel kemiği olduğunu açıkça ortaya koymuştur [21]. Ayurveda tıbbında 5000 yıldan beri kullanılan shilajit adı verilen eski bir madde vardır. Bu eski ilaç Hindistan'da ortaya çıktı ve Asya'nın birçok yerinde geleneksel tıbbi uygulamalarda hala kullanılmaktadır. Fulvik asit içeren Shilajit, öncelikle bağırsak ve sindirim sağlığının yanı sıra (ağırlıklı olarak bağırsak sağlığından kaynaklanan) bağışıklık temelli koşulları iyileştirmek için kullanılmıştır. Fulvik asidin tedavi etmeye yardımcı olabileceği yaygın bir durum, sızdıran bağırsaktır. Sızdıran bağırsak, bağırsağın aşırı geçirgenliği ile tanımlanır, bu da iltihaplanmaya, bağışıklıkta bozulmaya, kronik iltihaplanmaya ve diğer çeşitli otoimmün reaksiyonlara yol açar. Fulvik asidin bağırsak kaynaklı hastalıkları iyileştirmek için çok fazla terapötik potansiyele sahip olduğuna dair ortaya çıkan kanıtlar vardır [22]. Bağırsakların sağlıklı olup olmadığını belirleyen bir diğer faktör de iyi bakterilerin kötü bakterilere oranıdır. Bağırsakta kötü bakteriler her zaman var olacak olsa da, çok fazla kötü bakteri bir dizi soruna neden olur. Fulvik asidi takviye olarak beslenmenize dahil etmek, bağırsaklarınızdaki iyi bakteri oranını artırmaya ve dolayısıyla şişkinlik gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Kabızlık, ishal ve gıda hassasiyetleri gibi semptomların hafifletilmesi, ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
 • 8-Kas fonksiyonunu iyileştirir ve testosteronu artırır Humik  asidin  resmi olarak SSCB tarafından, ayrıca uzay ve Olimpiyat takımları tarafından antrenmanlarda zayıflığı en aza indirmek için bir araç olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Fulvik asidin, bir antrenmandan sonra iyileşme oranını, genel kas gücünü ve dayanıklılığını artırmanın harika bir yolu olduğu gösterilmiştir. Fulvik asidin fiziksel performansı iyileştirmeye yardımcı olmasının bir yolu, antrenmandan sonra elektrolitleri yenilemektir. Bu, kaslarınızı nemlendirmeye ve krampları önlemeye yardımcı olur. Fulvik asidin fiziksel performansı ve kas gücünü artırabilmesinin bir başka yolu da endokrin sistem üzerindeki etkisidir. Bir çalışma, 90 gün boyunca shilajit kullanan 45-55 yaş arasındaki erkeklerin testosteronda önemli bir artış yaşadığını buldu [23]. Testosteron, hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan birincil erkek hormonudur ve kas hipertrofisinden (büyüme) sorumludur, düşük ve sağlıklı vücut yağ yüzdesini korur ve ayrıca genel fiziksel performansı iyileştirir. Artan mitokondriyal verimlilik yoluyla ATP'deki birleşik artış ve testosterondaki artış, iyileşmeyi, kas hipertrofisini ve performansı iyileştirmek için sinerjik olarak çalışacaktır.
 • 9- Ağır metalleri doğal olarak detoksifiye eder ve şelatlar Hümik asitler, şelasyon tedavisinin doğal bir şeklidir.Bir şelat, merkezi bir metal atomuna bağlı bir bileşik olarak tanımlanır. Fulvik asit, doğal ve non-invaziv bir şelat tedavisi biçimi olarak işlev görür ve tehlikeli ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Hümik asitler doğal şelatlar olarak hareket etme yeteneği veren karboksilat ve fenolatlar içerir [24]. Araştırmalarda, sudaki toksik metal ajanlarının azaldığı ve  fulvik asitlerin toksik metal absorpsiyonunun potansiyel bir hafifleticisi olarak hareket ettiğini göstermiştir [25]. Fülvik asidin hem sindirim hem de enerji seviyeleri için bu kadar güçlü olmasının bir nedeni, vücudu detoksifiye etme yeteneğidir. Humik asit tüketmek, kişinin diyet yoluyla tüketilen toksinleri ve metalleri bağlamasına ve parçalamasına yardımcı olur. Bu toksinler ve metaller, ev ürünleri ve hava kirliliği gibi diğer çevresel kirleticiler yoluyla da vücuda girebilir.
 • 10 - İltihabı azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar, fulvik asidin proinflamatuar belirteçleri azaltabileceğini doğrulamıştır [26]. Kronik inflamasyon, hastalığın temel itici faktörlerinden biridir. Kronik inflamasyon, uzun bir süre boyunca inflamasyona neden olan ve ona eşlik eden bir dizi hastalığı tanımlar. Akut patlamalarda inflamasyon vücutta doğal ve sağlıklı bir süreç iken, kronik inflamasyon ağrıya, rahatsızlığa neden olur ve hepsinden kötüsü, bir dizi ölümcül hastalığa yakalanma şansını artırır. Fulvik asit iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğundan, eklem ağrısı, artrit, baş ağrısı, migren ve diğer kas ağrıları gibi iltihaplanma ile ilişkili ağrıların azaltılmasına yardımcı olması muhtemeldir. Fulvik asidin yüksek elektrolit içeriği ayrıca şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Araştırmalar hümik maddelerin anti-inflamatuar özelliklerini doğrulamıştır. 2015'te yayınlanan bir inceleme, humatın (hümik asidin potasyum tuzu) antiinflamatuar etkisinin, inflamatuar ilişkili sitokinlerin salınımını engellemeye yardımcı olduğu sonucuna varmıştır [27]. Sitokinler, bağışıklık sisteminin hücreleri tarafından salgılanan ve diğer hücreleri etkileyen bir dizi farklı maddedir. Proinflamatuar sitokinler, pozitif inflamasyon aracıları oldukları için daha az istediğimiz bir şeydir. Neyse ki, fulvik asit, proinflamatuar sitokin salgılanmasını engellemeye yardımcı olur.
 • 11 - Yaşlanmayı yavaşlatabilir ve uzun ömürlülüğü artırabilir Uzun ömür ve yaşlanmayı çevreleyen çağdaş bilimsel araştırmalar heyecan vericidir ve sürekli olarak yeni keşifler yapılmaktadır. Yaşlanma araştırmasının yeni modelleri, yaşlanmanın başlıca itici faktörlerinden birinin, bireyin mitokondrisinin sağlığı tarafından belirlendiğini öne sürüyor [28, 29]. Yaşlanma, basitçe vücudun stresten kurtulma yeteneğinin azalması ve daha spesifik olarak mitokondrinin stresten kurtulma yeteneği olarak tanımlanabilir. Egzersiz, sağlıklı olmasına rağmen, vücut üzerinde akut stres yaratır. Genç bir kişi egzersiz yoluyla çok daha fazla stres alabilir ve bu nedenle daha hızlı iyileşebilir. Yaşlandıkça, bir zamanlar olduğu gibi strese karşı dirençli olamamaları (hücresel bir düzeye kadar) nedeniyle egzersiz stresinden  kurtulma yetenekleri azalır. Daha fazla mitokondri ile daha fazla enerji ve strese karşı daha güçlü bir direnç gelir. Kişinin mitokondrilerinin sayısı ve durumu, yaşlanma ile keskin bir şekilde ilişkilidir. Ayrıca vücudun kendi antioksidanlarını oluşturabilmesi için mitokondriye ihtiyacımız var. Ve yaşlandıkça, mitokondrilerimize hizmet etmeye yardımcı olan “sağlıklı beslen” ve “daha ​​fazla hareket et” klişe tavsiyeleri verilir. Fulvik asit sadece mitokondrinizi hasardan korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mitokondrinin daha uzun süre enerji üretme yeteneğini artırmaya da yardımcı olur [30]. Fulvik asit tüketimi ile uzun ömür (henüz) arasında bir ilişkiyi gözlemleyen herhangi bir spesifik klinik çalışma olmamasına rağmen, fulvik asidin güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşik olduğu vaadi vardır. Fulvik asit antiinflamatuar olduğundan, oksidatif strese karşı koruduğundan ve mitokondri için iyi olduğundan, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışanlar için fulvik asidin inanılmaz derecede faydalı olması muhtemelden fazladır [31].
 • 12 - Cildi korur ve onarır Kanıtlar, hümik asitlerin cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Journal of Clinical, Cosmetic and Investigative Dermatology'de yayınlanan bir çalışmada, fulvik asit takviyesinin, yaygın olarak kullanılan diğer egzama tedavilerine kıyasla egzama ile ilişkili semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği sonucuna varılmıştır [32]. Fulvik asidin besin emilimine yardımcı olduğu kanıtlandığından, bu aynı zamanda besinlerin cildiniz için daha fazla biyolojik olarak kullanılabilir hale geldiği ve daha derin bir penetrasyona izin verdiği anlamına gelir.
 • Sindiriminizi iyileştirmeye, enerji seviyenizi artırmaya, serbest radikalleri azaltmaya ve strese karşı direncinizi artırmaya yardımcı olabilecek doğal bir takviye arıyorsanız, o zaman önerdiğimiz şey HUMIK MADDE dir.   

 • Referanslar:
 • 1. https://febs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1016/S0014-579332801%2902199-8
 • 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22771318
 • 3. https://www.lifeextension.com/Magazine/2010/2/Reverse-Mitokondriyal-Damage/Page-03
 • 4. https://www.researchgate.net/publication/289565759_Study_on_antimicrobial_properties_of_UV_treated_shilajit
 • 5. https://www.researchgate.net/publication/230635757_Anti-Mikrobiyal_Anti-Oksidan_and_Anti-Ülserojenik_Effects_of_Shilajit_on_Gastric_Ulcer_in_Rats
 • 6. https://www.nutrientsofnature.nl/wp-content/uploads/2018/02/02-Shilajit-An-Ancient-Panacea.pdf
 • 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19107845/
 • 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21785188
 • 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18368143
 • 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/288800454
 • 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25888188
 • 12. https://www.researchgate.net/publication/288266508_Shilajit_in_management_of_iron

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Humik Madde
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.